Higiena

Szczotkowanie zębów

Prawidłowa technika szczotkowania jest ważniejsza niż dobór rodzaju pasty, czy płynu do płukania ust. Szczotkowanie powinno trwać minimum dwie minuty i najlepiej, gdy odbywa się po każdym posiłku, ale nie rzadziej niż dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji). Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów. W nocy bowiem ślinianki nie produkują tak dużo śliny jak w ciągu dnia, więc powstające z resztek jedzenia kwasy nie są przez ślinę tak łatwo buforowane.
• Nakładamy na zwilżoną szczoteczkę pastę do zębów wielkości ziarenka groszku
• Aby nie ominąć żadnej powierzchni, czyścimy zęby zawsze w tej samej kolejności (np. rozpoczynając od zębów górnych od powierzchni policzkowej po stronie lewej). Myjemy powierzchnie policzkowe, językowe i żujące.
• Szczotkując zęby pamiętajmy o delikatnym masowaniu dziąseł. W okolicach przydziąsłowych bowiem, najczęściej zalega osad nazębny.
• Następnie używamy odpowiedniego płynu do płukania ust. Dzieci mogą używać płynu, już kiedy nauczą się go wypluwać (3-4 r.ż).
Na początku może to być płyn bez fluoru, specjalnie przeznaczony dla dzieci.
• Po wieczornym myciu zębów nic już nie jemy i nie pijemy nic poza czystą wodą.

Nitkowanie zębów

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Nici mogą używać nawet dzieci powyżej 10 roku życia. Należy urwać ok. 30-40 cm nici, nawinąć jeden jej koniec na palec wskazujący jednej ręki i trzymając drugi (dłuższy) koniec nici drugą ręką, wsunąć naciągniętą część między zęby. Nie powinno się wykonywać ruchów poziomych, a jedynie pionowe w kontakcie
z powierzchnią jednego zęba, a następnie w kontakcie z powierzchnią drugiego zęba (w tej samej przestrzeni międzyzębowej). Następnie wyjmujemy nić, nawijamy na palec jej zużyty fragment i wsuwamy nić do kolejnej przestrzeni międzyzębowej. Należy nitkować zęby conajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornym myciu zębów.